Fyzioterapie

Nejvíce rozšířená a ve většině případů pojišťovnou hrazená je fyzioterapie. V dětské rehabilitaci se nejvíce využívají především dva přístupy: VOJTOVA METODA a BOBATH KONCEPT.

VOJTOVA METODA 

Vojtova metoda (též nazývána jako metoda reflexní lokomoce) je soubor cvičebních technik používaných k léčbě tělesných a psychických poruch, objevená MUDr. Václavem Vojtou. Jejím základním principem je fakt, že v centrálním nervovém systému člověka jsou geneticky zakódované vrozené pohybové vzory.

Na základě studií léčby dětí s dětskou mozkovou obrnou z 50. let byly identifikovány specifické body, díky nimž je možné stimulovat tělo k určitým vrozeným pohybům, a to hlavně tlakem na příslušná citlivá místa. Kromě samovolné pohybové aktivity dochází současně k fyziologické aktivaci bránice a svalů břišní stěny, pravidelnému hlubokému dýchání, upravení tepové frekvence, pozitivní stimulaci nervových center a celkovému zlepšení mentální aktivity. Tato metoda nevyžaduje spolupráci dítěte.

Vojtovu metodu jsme začali cvičit od cca 4. měsíce, kdy se začaly objevovat první příznaky, že není něco v pořádku. S Vojtovou metodou jsme skončili po 6 měsících cvičení, kdy naše fyzioterapeutka zhodnotila, že cvičení Tommyho začíná zatěžovat po psychické stránce a efekt zlepšení je velmi nepatrný.

kontakty Olomouc a okolí: RL CORPUS, KINEPRO

 

BOBATH KONCEPT

Metoda manželů Bobatových je terapeutický princip využívaný k odstranění poruch mechanismů centrální posturální kontroly. Tento princip je založen na mechanismu centrální posturální kontroly. Cílem terapie je udržet rovnováhu před pohybem, během něj a po jeho dokončení. Podobně jako u Vojtovy metody se zde snažíme vyvolat automatické reakce (vzpřimovací, rovnovážné, obranné), které jsou nevědomou, ale důležitou složkou volních pohybů. Nácvik těchto koordinačních pohybových vzorů vede k jejich zafixování a následnému spontánnímu zapojování, což zlepšuje celkovou koordinaci pohybů a správné zapojování posturálních mechanismů. Bohužel velmi mále fyzioterapeutů má smlouvu s pojišťovnami, a proto je třeba ji většinou hradit z vlastních nákladů.

Po skončení Vojtovy metody jsme začali cvičit šetrněji metodou Bobath. Tuto metodu cvičíme dodnes, dojíždíme pravidelně k fyzioterapeutce a Tommy dělá velké pokroky při tomto "cvičení". Pro abnormální svalový tonus a extrémní záklon hlavičky je často velmi obtížné s Tommym cokoliv odcvičit doma, zvlášť když je táta v práci a máma cvičí sama. Tommy má obrovskou sílu a kolikrát i paní terapeutka má co dělat, aby jej udržela. Navíc je třeba Tommyho zabavovat, aby vůbec něco odcvičil, takže terapie většinou probíhají tak, že máma zabavuje a terapeutka cvičí s Tommym.

Díky Bobathu se Tommy výrazně zpevnil v trupu, i když je stále hypotonický, dokáže se dostat do šikmého sedu, začal rozevírat pěstičky a pomalu účelně používat ruce. Je to dlouhá cesta, ale pokroky jsou evidentní a to je pro nás důležité.

kontakty Olomouc a okolí: ROSKOL fyzioterapie, Jana Kuncová

Bobath terapeuti v ČR: www.cadbt.cz

 

Součástí fyzioterapeutických přístupů jsou i jiné motody jako FELDENKRAISOVA METODA, DNS podle prof. Koláře, DÉVÉNY TERAPIE, THERASUITE, SRT - SYNERGICKO REFLEXNÍ TERAPIE

 

FELDENKRAISOVA METODA

Feldenkraisova® metoda somatického vzdělávání (FM) je celosvětově uznávaný celostní přístup, který využívá pohyb jako zdroj k procesu učení. Díky schopnosti lidského mozku se celý život přetvářet (tzv. plasticita mozku) můžeme v jakémkoli věku využívat proces organického učení nejen ke zlepšování kvality pohybového spektra a odstranění řady obtíží a neduhů, ale i k rozvíjení svého celkového potenciálu. Změny na úrovni pohybu se promítají do všech aspektů života včetně vnímání, prožívání a myšlení. Feldenkraisova® metoda napomáhá  změnit celkovou kvalitu života a vystoupit z  navyklých vzorců a omezujících stereotypů nejen v pohybu.

více zde: www.mbs-ivetavarmus.cz , www.feldenkrais.cz/feldenkraisreg1.html

 

DNS - dynamická neuromuskulární stabilizace podle prof. Koláře

Dynamická Neuromuskulární Stabilizace je diagnostický a terapeutický koncept široce využitelný především ve fyzioterapii a příbuzných oborech medicínské praxe. Využívá znalostí klíčových principů chování lidské motoriky, které jsou vyjádřením řídící funkce centrálního nervového systému (CNS). Motorika jako vnější projev těchto funkcí v sobě odráží veškeré informace zpracovávané CNS. Její globální hodnocení je proto v Dynamické Neuromuskulární Stabilizaci využíváno jako cenné vodítko v diagnostice poruch nejen pohybového systému.

Jedinečností terapeutických přístupů v DNS je jejich integrální působení, kdy cíleným ovlivněním posturálních a lokomočních funkcí pomocí specifických cvičení dochází zpětně k ovlivnění chování CNS a trvalejší úpravě jeho projevů.

Lze tedy říci, že terapeut při Dynamické Neuromuskulární Stabilizaci využívá pohybového aparátu jako informačního rozhraní, ze kterého dokáže diagnostikovat poruchy a zároveň skrze něj může na tyto změny uceleně terapeuticky působit.

Dynamická Neuromuskulární Stabilizace je tedy nástrojem, který posouvá diagnostické a terapeutické úvahy z pouhého hledání a ovlivňování jednotlivých lokálních poruch směrem ke komplexnímu uvažování v logických souvislostech.

více zde: www.dns-cz.com

 

DÉVÉNY TERAPIE

Komplexní metoda úplne se odlišující od klasické fyzioterapie. Anna Dévény (maďarská fyzioterapeutka a trenérka moderní gymnastiky) vypracovala tento systém na základě praktických pozorování a jejich zovšeobecnění do teorie a v r. 1976 poprvé uplatnila na dětech s novorozeneckou hypoxií a ortopedickými problémy. Tato metoda je i dnes systémem aplikovatelným jak u dospělých tak i u dětí.

Rozoznávají se dvě veľké oblasti působení metody:

Speciální manuální technika (SMT) je ruční technika ošetření svalů a šlach, která není totožná s masáží. Zatímco masáž se vykonává v uvoľněné pozici na reflexních svalech, SMT sa provádí na svalech v tzv. pasivním napětí v neustále se měnících polohách, i v pohybe, důkladným ošetřením svalů, svalovo-šlachových přechodů a šlach. Uvolňuje a odstraňuje technické překážky svalstva (kontraktury, zkrácení a ztuhnutí), snaží se o normalizaci patologických pozic svalů a způsobuje přímou stimulaci nervového systému.

Speciální rozvojová gymnastika (SRG) je vhodná na rozvoj pohybu u dětí a dospělých s průměrnými schopnostmi. Její použití za účelem korekce chybných pohybových návyků je aplikována analytická gymnastika (AAG), ktorou sa dají upravit pohybové problémy, ať už individuálním cvičením anebo skupinovým cvičením na hudbu.

Dvě najčastější formy ošetření jsou statické ošetření a dynamické ošetření.

  • Statické ošetření znamená, že dítě se počas ošetření nachází v klidové poloze na zádech, na boku, na břiše, v sedě atd, zodpovídající jeho věku. Ošetřuje sa jedna svalová skupina.
  • Dynamické ošetření je speciální manuální technika, která se vykonává v pohybu zodpovídajícímu věku dítěte (otáčení, koulení, plazení, lezení atd.) V tomto případe se působí na vícero svalových skupin současně.

Více informaci o metodě najdete na linku: www.skenarterapia.sk/deveny-terapia/

 

THERA SUIT METODA

Pohybová terapie Therasuit je metoda pro nechodící klienty cílená na odstraňování pohybových problémů u lidí s dětskou mozkovou obrnou a jinými podobnými diagnózami, které se nemohou pohybovat vůbec nebo jen s velkými problémy. Jedná se o jednu z neúčinnějších a nejmodernějších metod na světě pro řešení problémů s chůzí. Je postavena na obleku Therasuit, který umožňuje díky mnoha úponům individuální zapojení či naopak vypojení chybně fungujících svalových skupin. Klient v obleku může dále pracovat v tzv. rehabilitační cvičební jednotce (Universal Excersise Unit = univerzální cvičební jednotka), na kterou jsou upnuta různá pružná lana. Tato se připojí i na klienta v obleku Therasuit a drží jej např. ve vzpřímené poloze, nebo mu dávají odpor při cvičení na lůžku umístěném v kleci, či jej přidržují při chůzi na pásu, skákání, létání ve vzduchu apod. Těmito všemi postupy dochází k stimulaci CNS a k vytváření správných (či alespoň správnějších) návyků při pohybových stereotypech. V konečném důsledku se díky terapii docílí i toho, že osoba pohybující se např. po čtyřech vstane a bez opory chodí (v obleku Therasuit), což je obrovský pokrok k samostatnosti a soběstačnosti. Lze ji kombinovat se zavěšením na gumová lana, což umožňuje získat potřebné odlehčení pro první kroky. Díky tomu umožňuje i dosud nechodícím klientům či klientům s nesprávnou chůzí začít chodit či pohyby při chůzi zlepšit, stabilizovat např.stoj, zmírnit třes, apod., a tím nedeformovat na celý život šlachy a klouby.

účinky terapie:

  • trénink centrálního nervového systému

  • zajišťuje externí stabilizaci

  • normalizuje svalový tonus

  • upravuje tělovou strukturu k normálu

  • zajišťuje dynamickou korekci

  • normalizuje (koriguje) stereotypy chůze

  • aktivizuje dotekové stimulace

  • ovlivňuje vestibulární systém

  • zlepšuje rovnováhu

  • zlepšuje koordinace

  • snižuje nekontrolovatelné poruchy pohybu

  • zlepšuje tělesné funkce a prostorové vnímaní

  • podporuje růst svalstva

  • podporuje rozvoj motorických schopností

  • pomáhá uvolňovat svalové kontraktury

  • pomáhá korigovat postavení kyčlí a zlepšovat jejich funkci

více o "oblečkových" metodách v samostatném odstavci

Tommy poprvé thera suit vyzkoušel ve 2 letech. Od té doby je tato metoda součástí našich terapií a pravidelně docházíme do zařízení Svetielko na Slovensku. Tommy si výrazně posilnil svaly, které nepoužíval a začal pěkně sedět. Udrží se v sedu několik minut. Také se začal výrazně opírat o ruky, které do té doby nepoužíval vůbec. Začal se dávat do vyvýšeného kleku a pomalu hopká po čtyřech. Ruku v ruce s každým sebemenším posunem přicházejí i posuny mentální. Po jednom pobytu se nedají čekat zázraky, určitě ne u těžších stavů a kombinovaného postižení, ale krůček po krůčku se výrazně posouváme a "nastartování" onoho "pokroku" přichází rychleji po každém absolvovaném pobytu.

SRT - SYNERGICKO REFLEXNÍ TERAPIE

Jde o kombinaci reflexně-terapeutických manuálních technik. Působí na téměř všechny tělní systémy pomocí současného nasazení specifické kombinace různých reflexních metod spojených s korekcí patologického držení těla při jednom ošetření. Je určena pro léčení a prevenci následků mozkových hybných poruch (DMO) a dalších neuro-ortopedických nemocí u dětí i dospělých- vrozených vad nosného aparátu, skoliózy, revmatoidních stavů, poúrazových a pooperačních stavů.

více informací o metodě najdete na linku: https://www.centrumspirala.cz/cz/rehabilitacni-centrum/rehabilitacni-metody/manualni-terapie1/synergicka-reflexni-terapie